ریزش موی سکه ای، آلوپشیا – allopecia areata

 

ریزش موی سکه ای، آلوپشیا، دکتر پیروز زمانپور, allopecia areata, Dr.Pirouz Zamanpour

ریزش موی سکه ای، آلوپشیا، دکتر پیروز زمانپور, allopecia areata, Dr.Pirouz Zamanpour

ریزش موی سکه ای یا آلوپشیا یکی از شکایت های بیماران در کلینیک های پوست و زیبایی میباشد.دلیل آن هنوز به روشنی شناخته شده نیست. اما علت های عصبی، اختلال گذرای سیستم ایمنی بدن و ژنتیک را به عنوان دلایل احتمالی نام میبرند. علت های کمتر شایع هم وجود دارد مانند عفونت های قارچی موی سر، شیمی درمانی و کشیدن موی سر. محل ریزش مو ممکن است در هر نقطه از موهای سر و یا درمردان در ناحیه ریش باشد و اندازه آن از چند میلیمتر تا چند سانتیمتر و یک یا چند نقطه را ممکن است به صور همزمان مبتلا کند.

مهم این است که بیمار باید بداند این بیماری به طور کامل قابل درمان بوده و با درمان مناسب و حتی گاه بدون درمان تمام موهای ریخته شده دوباره رشد کرده و به حالت نخست بر میگردند. گاه در موارد بسیار نادر دیده شده است که بیماری پیشرفت کرده و مناطق بیشتری را گرفته است.

درمان شامل تزریق دارو به طور موضعی و با استفاده از دستگاه مزوگان و یا با سرنگ های اینسولین در نواحی ریزش مو میباشد. بهتر است که از جند دارو به صورت ترکیبی و همزمان استفاده کرد که یک یا دو تای آنها ثابت و داروهای دیگر بسته به  تجربه و سلیقه پزشک میتواند به کار برده شود.

انتخاب نوع دارو ها و درصد ترکیب آنها بسیار مهم است، چرا که دیده شده است در مواردی اشتباه در این مورد ها منجر به عوارض ناخواسته و از بین رفتن پوست و ریشه مو در همان محل شده است که ادامه درمان را ناممکن میکند.

تزریق بهتر است هر ۲ تا ۴ هفته یک بار تا آغاز جوانه زدن و رویش مو ها تکرار شود. استفاده از داروهای خوراکی و محلول ها کرم ها موضعی هم برای کمک به درمان میتواند سودمند باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.