موخوره ، علت و درمان

trichoptilosis, ethiology, treatment, Dr.Pirouz Zamanpour, موخوره، علت و درمان، دکتر پیروز زمانپور

trichoptilosis, ethiology, treatment, Dr.Pirouz Zamanpour, موخوره، علت و درمان، دکتر پیروز زمانپور

در این جا نامه ای درباره موخوره و ریش شدن و شکستگی ساقه مو برایتان پست میکنم. این ناهنجاری مو که بیشتر در خانم ها به چشم میخورد ناشی از نارسایی ریشه مو در زیر پوست بوده

که این خود دلیل های بسیاری داشته که از میتواند از بیماری های سیستمیک بدن مانند کم خونی و کمبود انواع ویتامین ها و عناصر معدنی  تا مشکلات خود پوست سر مانند اگزما و آسیب های وارد شده به دست خود بیمار مانند رنگ و … را شامل شود.

در پی تاثیر این عوامل لایه های پوششی و نگهدارنده و محافظتی ساقه مو که به سلول ها و لایه کراتین شناخته می شود از محل اتصال به پوست تا انتهای آن دجار ناهمواری ، شکنندگی و شکستگی شده و هرچه  به انتهای دم ساقه مو نزدیک تر می شویم این مشکلات خود را بیشتر نشان داده و به چشم می آیند.

نخست باید آزمایشات کامل برای سنجش میزان آهن ، فولات ، ویتامین ها و عناصر دیگر و نیز بیماری هایی مانند گواتر و … انجام شود. در صورت نیجه مثبت باید در هر مورد درمان ویژه آن را به کار برد.

در معاینه پوست سر و ریشه مو هم به  اختلالاتی مانند درماتیت تماسی با علت ژنتیک یا آسیب های ناشی از تماس با مواد شیمیایی  میتوان پی برد که مثل رنگ مو و ژل ها و مواد آرایشی و حالت دهنده خود بحث بسیار پیچیده ای است. مشکل شایع دیگر سهم عفونت های قارچی در ایجاد ناهنجاری ریشه و ساقه مو است که در معاینه و یا با آزمایش نمونه برداری میتوان وجود آن را ثایید کرد. نقش عفونت های پوستی گاه بسیار مخفی و پنهان است و شاید به عنوان یک فاکتور فرعی و کم اهمیت تر در این بیماری اهمیت خود را داشته باشد.

در پایان تمام این علت ها  سبب نارسایی ریشه مو و ناتوانی آن در تولید و تکثیر سلول های طبیعی برای ایجاد یک ساقه موی سالم می شوند.

برای درمان موخوره و شکستگی و ریشه شدن ساقه مو پس از بررسی تمام نکته های بالا ، میتوان از پی آر پی فورت،  مزوتراپی با کوکتل ها و ترکیب ها دارویی ویژه هر شخص، درمان های موضعی با محلول های آماده و یا ترکیبی و درمان های خوراکی مناسب نام بردو

نگهداری و مراقبت مو و پوست سر و خودداری بیمار از تماس پوست و مو با مواد شیمیایی و حرارت زیاد و فشار و استرس نیز از اهمیت و نقش بسیار ریادی برخوردار است.

دوره درمان بسته به شدت و پیشینه بیماری از یک تا شش ماه و  مثل همیشه نقش تجربه و باریک بینی در  تشخیص پزشک و همکاری خوب بیمار در رسیدن به نتیجه دلخواه بیشترین اهمیت را دارد.

با سپاس – دکتر پیروز زمانپور

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.