میکرودرم ابریشن – microdermabration

microdermabrasion, Dr. Pirouz Zamanpour, میکرودرم ابریشن ، دکتر پیروز زمانپور

microdermabrasion, Dr. Pirouz Zamanpour, میکرودرم ابریشن ، دکتر پیروز زمانپور

این تکنیک یکی از روش هایدرمانی پر طرفدار و مشهور و قدیمی در کلینیک های پوست میباشد. البته تا امروز این دستگاه پیشرفت های زیادی کرده و کاربرد های بیشتری نسبت به گذشته دارد.

کار اصلی این دستگاه لایه برداری پوست صورت به شکل فیزیکی و مکانیکی است و با استفاده از یک نوع پودر مخصوص که با سرعت به پوست برخورد میکند همزمان با ساکشن  در حقیقت سلول های سطحی پوست را برمیدارد و به عبارت دیگر به شکل بسیار ظریف میسابد. نام دیگر این کار همان پیلینگ است که در گذشته و امروزه با مواد شیمیایی و اسید های میوه انجام میشده است.

در دستگاه های میکرودرم ابریشن جدید یک مکانیسم دیگر هم وجود دارد که از سنگ ها مخصوص زبر یا الماسه درست مانند سمباده عمل ساییدن و لایه برداری پوست را انجام میدهد. در دستگاه های پیشرفته تر از ماساژ و ساکشن بنام اندرمولوژی نیز استفاده شده است که میتواند در جوانسازی پوست صورت همراه با دو بخش پودری و الماسه نتیجه بهتری داشته باشد.

موارد عمده کاربرد میکرودرم ابریشن را میتوان همان لایه برداری یا پیلینگ پوست و بیشتر در ناحیه صورت بوده و برای درمان منافذ ، آکنه و جوش های کوچک، کک و مک های سطحی ، جای جوش ، روشن کردن و شفاف سازی استفاده می شود. البته دستگاه های قوی تر و پزشکان با تجربه کافی در این کار شای بتوانند از این تکنیک برای درمان موارد شدیدتر آسیب های پوستی نیز سود جویند.

باید گفت که این درمان برای آن دسته از بیمارانی که برای مراقبت و نگهداری پوست خود به دنبال یک راه مناسب و کم خطر و کم هزینه هستند روش بسیار خوبی است. گرچه باید بدانید که برای درمان آسیب ها و مشکلات عمیق تر، قدیمی و مقاوم پوست این تکنیک کاربرد محدود و نسبی دارد. کاربرد مهم دیگر استفاده از آن در کنار و به موازات درمان های اساسی تر و پیشرفته تر مانند لیزر، مزوتراپی و پی آر پی می باشد.

درمان بسته به شرایط پوست بیمار ۶ تا ۱۲ بار و یا بیشتر و فاصله بین نوبت ها از ۱ تا ۴ هفته می باشد. پس از انجام میکرودرم باید از کرم های ترمیم  و مرطوب کننده  مناسب پوست استفاده کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.