دانستنی های سودمند پیش از تزریق بوتاکس- tips on botolium toxin, Botox injection

.

.بوتاکس برای درمان و برطرف کردن چین و چروک صورت و گردن به طور عمده در نواحی خطوط پیشانی ، اخم، اطراف چشم و زیر پلک، بینی و چین های گردن استفاده می شود.

تزریق  بوتاکس های شناخته شده ، مورد تایید وزارت بهداشت ودارای  استاندارد یکی از مهم ترین نکته هایی است که باید از آن مطمعن بود. نکته مهم دیگر تزریق واحد به اندازه کافی ( برای مثال حداقل ۵۰ واحد یرای هر شخص) می باشد. یک فاکتور بسیار حیاتی دیگر تجربه، تخصص  و دقت پزشک در انجام تزریق است. متوسط اندازه لازم برای درمان پیشانی، اخم ، دور چشم و بینی ۵۰ واحد است، که در یک جلسه تزریق می شود و برای اکثریت بیماران همین اندازه کافی خواهد بود. هزینه دریافت شده  نیز برای همین مقدار ( ۵۰ واحد ) دریافت می شود.

 در برخی از بیماران دارای چین و چروک بیش از حد، سن بالاتر، مقاومت پوست وبدن  به بوتاکس شاید ۵۰ واحد کافی نبوده و نیاز به تزریق مقدار و دوز بیشتر  برای مثال ۱۰ ، ۲۰ یا  واحد یا بیشتر  بوتاکس اضافی باشد . در این موارد بیمار پس از ۲ تا ۳ هفته به پزشک مراجعه و در صورت تشخیص و صلاحدید و توافق مقدار دوز مورد نیاز تزریق شده و هزینه آن  بر اساس میزان واحد تزریق شده محاسبه و دریافت می شود.

بوتاکس چون از یک ماده دارویی سمی تولید می شود، اهمیت استاندارد بودن و مجوز وزارت بهداشت آن از تمام مواد و درمان های دیگر مانند تزریق ژل ، پی آر پی، مزوتراپی ، لیزر و عیره بیشتر و حیاتی تر است. وجود کوچکترین اشکال در تولید ، حمل و نقل و نگه داری آن ، تغییرات بیماریزا ، خطرناک و گاه کشنده برای بیمار می تواند داشته باشد.

برای چین و چروک اطراف لب و خط خنده باید با احتیاط و دقت زیاد و  تا حد کمتری از بوتاکس استفاده شود  به دلیل اینکه تزریق  بوتاکس به اندازه لازم در این قسمت ممکن است  باعث سنگینی و غیر طبیعی شدن حرکات لب و خنده شود، که گرچه موقتی بوده و ممکن است به مدت حدود یک یا دو ماه بکشد ولی در این مدت بیمار را ناراحت و ناراضی می کند.  بنا بر این بهتر است برای رفع پین و چروک اطراف لب و خط خنده از روش های دیگر و مناسب مانند آر-اف لیفت ، کربوکسی ، نخ لیفت و ژل استفاده کرد و در صورت نیاز از بوتاکس  به عنوان یک درمان کمکی سود برد.   

به طور کلی برای درمان دراز مدت و برطرف شدن و پیشگیری از چین و چروک صورت هر شخص باید دست کم سه نوبت تزریق بوتاکس به فراصل هر ۴ تا ۶ ماه داشته باشد ( البته برخی از افراد نیار به تزریق دو بار و برخی هم نیاز به تزریق ۴ یا ۵ بار دارند). از بار سوم به بعد بر اساس سن و شرایط پوستی بیمار تصمیم گرفته می شود که کی و چگونه برای ماندگاری اثر بوتاکس برای مثال سالی یک بار درمان ادامه یابد.

توجه داشته باشید که نتیجه بوتاکس پس از ۱ تا ۳ روز شروع شده و تا ۲ تا ۳ هفته خود را نشان میدهد. درمان نباید منجر به فلج و بی حرکتی کامل  شود. که این در تزریق های مکرر غیر اصولی در آینده و سال های بعد سبب شلی و افتادگی بیشتر پوست صورت میشود. میزان بی حرکتی نسبی  و بنا بر تشخیص پزشک می باشد.

در برخی بیماران برای ازدرمان و بین بردن کامل چین و چروک صورت، بوتاکس گرچه قدم  نخست و مهمترین  بوده ولی به تنهایی کافی نیست و نیاز به درمان های مکمل دیگر مانندآر-اف لیفت، کربوکسی، نخ لیفت، هایفو، مزوتراپی ، ساب سیژن و یا تزریق ژل هم می باشد.

بوتاکس به جز موارد گفته شده در از بین بردن عرق بیش از حد و بوی بد زیر بغل و کف دست و پا و همینطور در درمان میگرن عصبی استفاده می شود.                                                                                       با سپاس دکتر پیروز زمانپور

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.