بوتاکس

 , Dr. Pirouz Zamanpour, Botox, کلینیک دکتر پیروز زمانپور، بوتاکس

, Dr. Pirouz Zamanpour, Botox, کلینیک دکتر پیروز زمانپور، بوتاکس

در حقیقت درمان چین و چروک اطراف چشم، پیشانی ،اخم و تا حدی اطراف لب و چانه با استفاده از بوتاکس ، آسانترین ، ارزانترین و ضروری ترین راهی است که به  ویژه پس از سن حدود سی سالگی میتوان از نتایج آن سود برد . به عقیده من در تمام درمان های زیبایی صورت باید نقش و جایگاه مناسبی برای بوتاکس در نظر گرفت.  با کاربرد مناسب این تکنیک  در زیبا درمانی براستی میتوان از بسیاری روش های پیچیده تر و مشکل تر و گران تر پرهیز کرد و در بهترین حالت میتوان از شدت و اهمیت آنها در جوان سازی صورت کاست.

البته با توجه به گستردگی  کاربرد این درمان در بسیاری از مطب ها و مراکز درمانی پوست و زیبایی و گاه  شوربختانه در مراکز دیگر غیر از پوست و حتی غیر پزشکی! و استفاده از بوتاکس های غیر استاندارد میتوان به میزان شک و بدبینی بیماران پی برد. در این مورد تنها راه حل شناخت پزشکان و متخصصان با سابقه از راه تحقیق و مشاوره می باشد و بس.

این مشکلات و بسیاری از کاستی ها دیگر در امر سیستم فراگیر بهداشت و درمان  که جای طرح آنها در این نوشته نیست، سبب شده است که یکی از بهترین و مناسب ترین راه های درمان در زمینه پوست و زیبایی به یک کلاف پیچیده تبدیل شود.

از بوتاکس میتوان در موارد دیگری به جز درمان چین و چروک ، مانند درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست و پا ، سر درد های میگرن و عصبی ، اسپاسم و گرفتگی های عسبی و عضلات بدن مثل کمر و گردن ، و بسیاری کاربرد های مفید دیگر در رشته های  تخصصی دیگر مانند نورولوژی ، کودکان ، داخلی و ارتوپدی نام برد.

نتیجه اینکه  میتوان و باید  تکنیک درمانی بوتاکس را به دقت و مهارت کافی در بسیاری از بیماران به کار برد و پیش از همه خود پزشکان پوست و زیبایی باید تلاش و وقت بیشتری را صرف آموختن و کسب مهارت در کاربرد این روش درمانی نموده، و بیماران در جستجوی درمان زیبایی پیش از هر تصمیم و اقدام شتابزده، در باره نیاز به تزریق بوتاکس از پزشکان  مورد اعتماد خود راهنمایی های لازم در این باره را بگیرند.

————————————————–——————————————

یکی از موارد کاربرد تزریق بوتاکس درمان چین و چروک اطراف چشم و نیز لیفتینگ یا بالا بردن نیمه خارجی  یا دم ابرو میباشد

به یاد داشته باشید که در اطراف و زیر چشم چند نوع چروک وجود دارد. یک نوع مشخص آن چین های پنجه کلاغی انتهای دو طرف چشم است که از گوشه چشم ها به طرف گونه، گوش در موارد شدید تر به طرف بالا و شقیقه ها کشیده میشود و  بسته به سن و نوع پوست افراد تعداد و عمق آنها متفاوت است. ضروری ترین و بیشترین تاثیر بوتاکس اطراف چشم در همین ناحیه میباشد و نتیجه آن خوب و بسیار رضایتبخش است.

در زیر پلک تا بالای برجستگی گونه ها نیز چین و چروک های ظریف تر و کم عمق تری وجود دارد که در این نواحی تزریق بوتاکس مشکل تر بوده و تاثیر محدودتری دارد و تجربه و مهارت بشتری را میطلبد. با این حال میتوان به خوبی از بوتاکس برای رفع  این نوع چروک بهره لازم را برد. پزشک با دانش، تجربه و دقت بالا میتواند به خوبی از بوتاکس برای بهبودی نسبی و نه کامل چین های بسیار ظریف زیر پلک استفاده نماید. گرچه خودم این تکنیک را در همه بیمارانم انجام داده و میدهم ولی انجام این کار را به همکاران خوبم اصرار و توصیه نمیکنم.

به خاطر داشته باشید که درمان کامل چین و چروک پلک و زیر چشم همیشه به تنهایی با تزریق بوتاکس میسر نبوده ، و همراه با درمان شلی، افتادگی و گودی و کبودی اطراف چشم امکان پیدا خواهد کرد. در این راه باید از روش های همراه و موثر دیگر و در درجه اول آر-اف، پی آر پی تقویت شده و ژل پلاسما استفاده کرد. در موارد شدید تر گاه دخالت جراحی پلک  ( بلفاروپلاستی) هم ضروری خواهد بود.

بالا بردن یا لیفتینگ نیمه خارجی ابرو ها از دیگر موارد کاربرد بوتاکس بوده ولی در این قسمت هم مانند زیر پلک تکنیک کار بسیار حساس و دقیق است. در افراد با توجه به شرایط سنی و آناتومی بسیار گوناگون ( ساختمان و فرم عضلات، استخوان بندی و رگ و ریشه های اطراف چشم و ابرو) و البته  میزان تسلط و مهارت پزشک، نتایج بسیار متفاوتی  از صفر تا ۱۰۰ درصد را میتوان انتظار داشت. عوارض شایع تزریق بوتاکس شامل افتادگی پلک، افتادگی یا لیفتینگ بیش از حد ابرو، دو بینی یا تاری دید، کبودی یا خونریزی های زیر پوستی، عدم قرینه بودن حرکات ابرو ها، پلک و گونه هستند. در بیشتر موارد این عوارض  نا خواسته بوده و حتی با وجود مهارت و دقت پزشک هم ممکن است پیش  بیاید. باید توجه داشته باشید که هر گونه دخالت پزشکی در هر رشته تخصصی دیگر هم مشمول همین اصل میباشد. در مورد ویژه بوتاکس اگر از بوتاکس با مارک و جنس معتبر و شناخته شده اسفاده شده باشد، تاریخ مصرف آن کنترل شده باشدو تزریق آن به دست پزشک با تجربه و دلسوز صورت گرفته باشد، در اکثر موارد این عوارض موقت و گذرا بوده، حد اکثر تا چند هفته بدون نیاز با درمان خاصی خود به خود بهبود کامل میابند.

با تمام تو ضیحات بالا، در صورت یکی از عوارض یاد شده یا هر گونه مشکل دیگری پس از تزریق بوتاکس در اطراف چشم یا حتی هر نقطه دیگری از بدن، لازم است پزشک خود را آگاه نمایید و تا بهبودی کامل تحت نظر وی باشید.

در موارد نادری ممکن است عوارض شدید تر بوده و به دلایل بسیار از جمله عدم تجربه و تخصص کافی پزشک، عدم مرغوبیت بوتاکس استفاده شده، مشکلات زمینه ای شناخته یا ناشناخته خود بیمار، عدم مراقبت های ضروری و دخالت های خود بیمار یا افراد دیگر  پس از تزریق و غیره…  نیاز به دخالت و مشاوره متخصصین دیگر مانند متخصص چشم، اعصاب و داخلی هم می باشد.

                                                             –  دکتر پیروز زمانپور –

——————————–

neuronox, an approved Botox, نورونوکس، یک بوتاکس مجاز درمانی، دکتر پیروز زمانپور

neuronox, an approved Botox, نورونوکس، یک بوتاکس مجاز درمانی، دکتر پیروز زمانپور

unlicensed botox, Dr. Pirouz Zamanpour, بوتاکس تقلبی ، دکتر پیروز زمانپور

unlicensed botox, Dr. Pirouz Zamanpour, بوتاکس تقلبی ، دکتر پیروز زمانپور

بوتاکس های تقلبی  و چینی

 

 

 

 

 

 

 

بوتاکس در حقیقت یک  نوع سم بسیار ضعیف شده باکتری کلستریدیوم است. این میکروب را در آزمایشگاه کشت و سم آن را گرفته و پس از انجام فرایند های بیولوژیک و شیمیایی بسیار حساس آن را برای تزریق به انسان آماده می سازند. بنابراین این ماده یک پروتیین بسیار حساس به تغییرات محیطی از جمله حرارت، نور و هوا میباشد. اگر به هر دلیلی از جمله فراوری و تولید آن در آزمایشگاه های غیر استاندارد و غیر مجاز، بسته بندی و ظرف یا شیشه حاوی آن و نگه داری ، ذخیره و انتقال و جابجایی آن به ویژه در مسیر های دور و طولانی بین کشور ها با شرایط  ویژه و تجهیزات و امکانات مناسب و تحت نظر مراکز نظارت بهدا شت و درمان کشور های آغاز و پایان مسیر انتقال صورت نگیرد، با مشکلات و خطرهای بسیار روبرو خواهد شد.

همانطور که گفتم چون بوتاکس یک پروتیین فراوری شده از موجودات بیولوژیک است  اگر در شرایط نامناسب که اشاره شد باشد مولکول های آن تغییر شکل یافته و تبدیل به ماده سمی خطرناک برای انسان میشود. اخبارعوارض جانبی بیماریزا و حتی کشنده که از سرتاسر جهان میرسد برای همه علاقه مندان و خوانندگان گرامی آشنا می باشد.

بنابر این به شما توصیه میشود به هیچ وجه به دلیل ارزان تر بودن و تزریق بیشتر از بوتاکس تقلبی و چینی استفاده نکنید و سلامتی و جان خود را به خطر نیاندازید.

آگاه باشید که به تازگی بوتاکس های تقلبی با نام و شکل و بسته بندی بسیار شبیه بوتاکس های اوریجینال و دارای مجوز به بازار ایران وارد شده است. برای اطمینان باید با پزشک خود دراین مورد مشورت کرده ، نظر او را بخواهید . برای تزریق بوتاکس استاندارد و دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان همراه با رعایت نکته های گفته شده ، به مراکز تخصصی ، با سابقه و شناخته شده پوست و زیبایی مراجعه نمایید.

با شروع فصل گرما ، نزدیکی تابستان و نیز افرایش نسبی هزینه بوتاکس های اصل و دارای مچوز ، خطر ایجاد واکنش های بیماری زا و خطر ناک  بوتاکس های تقلبی و غیر مجاز نیز بیشتر میشود.

در حال حاظر سه نوع بوتاکس دارای مجوزوتایید.زارت بهداشت و درمان در ایرا وجود دارد و در کشور های دیگر اروپا و امریکا هم این سه مارک بیشترین کاربرد را دارند. به نام های دیسپورت، نورونوکس و آلرگان.

با سپاس – دکتر پیروز زمانپور

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

target="" title="">
Proudly powered by WordPress
error: Content is protected !!