کاشت مو، دکتر پیروز زمانپور, hair implant, FUT, FIT, Dr.Pirouz Zamanour

کاشت و پیوند مو

کاشت مو، دکتر پیروز زمانپور, Hair Implant, FUT, FIT, Dr.Pirouz Zamanour

کاشت مو، دکتر پیروز زمانپور, Hair Implant, FUT, FIT, Dr.Pirouz Zamanour

۱-کاشت مو با چه روش هایی انجام می شود؟

کاشت مو به دو روش انجام می گیرد :

الف – روش خارج نمودن واحدهای فولیکولی  ( F.U.E Follicular Unit Extraction  )

دراین روش جراحی کاشت مو بصورت سرپایی انجام شده و نیازی به بیهوشی عمومی نیست. ریشه موها ازناحیه پشت سر برداشت شده و در ناحیه مورد نظر کاشته می شود این ریشه ها با وسیله مخصوصی به نام بیستوری چند تیغه( MULTIPLATE) پس از کوتاه کردن موها برداشته می شود و محل آن ترمیم می گردد به طوری که محل جراحی زیر موها محومی شود  سپس بیمار به استراحت پرداخته و پزشکان و کادر همکار ریشه موها رابه قطعات مختلف به نام مینی و میکرو تقسیم می کنند تمام پیوندها بطور میکروسکوپی از هم جدا میشوند.  سپس خط جلو سر طراحی شده به دنبال آن بی حسی ناحیه ی جلو سر انجام و به وسیله ی بیستوری های مخصوص سوراخ ها و شکاف هایی به تعداد کافی ایجاد می گردد. مو های آماده شده به این شکاف ها منتقل می گردد.  وقتی این کار پایان یافت پانسمان با گاز و پماد آنتی بیوتیک انجام می شود.

تکنیک عمل در ابتدا مثل سایر نقاط جهان Punch graft بود که سالها بعد همگام با تغییر این تکنیک در سطح جهان، روش میکرو و مینی گرافت به کار گرفته شد و در حال حاضر تکنیک فولیکولار یونیت گرافت می باشد که در نوبه خود بهترین روش در دنیا می باشد. نتایج بدست آمده از این روش بسیار رضایت بخش بوده است.

ب- روش F.I.T

۲- آیاجراحی کاشت مو دردناک است ؟ کاشت مو با بی حسی موضعی انجام می شود  تنها هنگام انجام بی حسی بیمار قدری احساس دردخواهد نمود که برای اکثر افراد قابل تحمل است بااین وجوددرموقع لزوم ازمسکن های تزریقی درحین عمل استفاده خواهد شد . برای بعد از جراحی، دارو تجویزمی شود اکثر بیماران درمی یابند که اصلاً نیازی به مصرف دارو ندارند.

 ۳- چگونه متوجه شویم که کاندید مناسبی برای پیوند مو می باشیم ؟ بیشتر آقایان و خانم ها کاندید خوبی برای پیوند مو می باشند . دانستن مشخصات موها مثل: رنگ، تراکم منطقه دهنده پیوند ، اندازه کم مـویی و طاسی سر همگی مهم می باشند. به منظور اطمینان از حصول بهترین نتیجه ممکن ، پزشک جراح روش جداگانه ای را به تناسب شرایط هر فرد درنظر خواهد گرفت.

 ۴- هرکاندید  چه اندازه مو احتیاج دارد ؟ بطور تخمینی روی سر هر فرد یکصد هزار مو وجود دارد و عمر هر تار مو حدود هزار روز است و هر روز صد تار مو بطور طبیعی میریزد. تعداد تار مو پیوندی بستگی به وسعت آن دارد هر چه وسعت محل پیوند زیادتر باشد تار موی پیوندی نیز زیادتر است.

در یک جلسه مشاوره ، تعداد پیوندهایی که یک کاندید احتیاج دارد توسط پزشک به وی توصیه خواهدشد. این توصیه بر اساس طرح ریزش مو ، کافی بودن بودن موهای منطقه دهنده فولیکول، استفاده از داروهای ریزش مو و یا دیگرمحصولات ، سابقه خانوادگی ، و سابقه پزشکی فرد می باشد.  کاشت مو نیاز به برنامه ریزی دقیق و تعیین میزان نیاز مو در آینده دارد معمولا بندرت یک جلسه کفایت می کند بلکه ممکن است چند جلسه کاشت در طول یک یا چند سال ضروری باشد. آگاهی ازمدت زمان لازم برای درمان ، قبل از انجام عمل از نکات بسیار مهم و ضروری است .

 ۵- آیا بهتر است درمان  زودتر شروع شود ؟ وقتی که میزان ریزش موی سر به حد غیر قابل قبولی رسیده باشد ، باید به فکر کاشت مو بعنوان یک روش درمانی افتاد . پیوند موی بموقع ، امکان راحت تری را برای پوشاندن منطقه فراهم آورده و به فرد اجازه می دهد تا ظاهر طبیعی موی سر را حفظ نماید . پیشنهاد ما این است که قبل از اینکه ریزش مو بیش از حد وسیع شود عمل پیوند مو انجام شود . با این روش موهای نواحی مجاور می توانند جهت پنهان کردن ناحیه عمل استفاده شوند.

 ۶- پس از انجام کاشت مو ازچه زمانی رشد مو مشاهده می شود ؟ رشد مو در عرض ۳ تا ۵ ماه پس از جراحی شروع می شود و در طول ۸ تا ۹ ماه بعدی افزایش قطر و اندازه مو ادامه می یابد.نتیجه نهایی حدوداً پس از یک سال مشهود خواهدبود .

 ۷- چرا بعضی از کاشت موها طبیعی بنظر نمی رسند ؟ اگر شما اخیراً کاشت موی انجام شده ای را مشاهده کرده اید که طبیعی بنظر نمی رسد ، به این علت است که از پیشرفته ترین روش جراحی موجود استفاده نشده است درحالی که کاشت مویی که دراین مرکزانجام  می شود به روش MICROGRAFT   (پیوندریز) خواهدبودکه ظاهر بسیار طبیعی ایجادمی کند.

 ۸- آیاکاشت مودارای عوارض است ؟ هر نوع عمل بسته به وسعت و محل میتواند دارای  عوارضی باشد لیکن اگر کاشت مو توسط فرد مجربی صورت گیرد و پوست سر و موها خوب باشند در بیشتر مواقع موها رشد میکنند وعارضه خاصی پیش نخواهدآمد.

 ۹- وضعیت محل برداشت موهادرپشت سرچگونه خواهدشد ؟  محل برداشت موها در پشت سر با نخ نایلون دوخته شده و ۱۵ روزپس ازجراحی برداشته خواهدشد معمولاچندماه پس ازجراحی ، جای آن دیده نمیشود.

 ۱۰- آیاموهای کاشته شده دچارریزش خواهندشد ؟ موهای کاشته شده به دلیل نداشتن گیرنده هورمونی هیچگاه دچار ریزش نخواهند شد. درموارد نادر چنانچه فرد دچاربیماری هایی  مثل کچلی و یادیگر بیماریهای که موجب ریزش مو می شوند ، گردد موی کاشته شده ریزش پیدا میکند.

 ۱۱- آیامی توان ازداروهای جلوگبری کننده ازریزش موبعدازجراحی کاشت مواستفاده کرد؟ بلی  از۵ روز پس ازکاشت موازداروهای ضدریزش مو می توان استفاده کرد .

 ۱۲- آیاپس از انجام کاشت مو از داروهای ضد ریزش مومی توان استفاده کرد ؟ پس ازانجام کاشت ازداروهایی ویتامین مانندسولفات روی ، ویتامین E وB1 استفاده خواهد شد.

 ۱۳- قبل ازانجام کاشت موچه کارهایی باید انجام بگیرد؟

پس از تصمیم قطعی کاندید جهت انجام کاشت مو ، آزمایش های خونی لازم جهت تایید سلامتی وی درخواست می شود . چنانچه سن کاندید بالاتر از ۵۰ سال باشد ، مشاوره داخلی درخواست می شود پس از انجام  این مراحل ، دستورات لازم جهت آمادگی قبل ازعمل داده می شود.

  ۱۴ -آیامی توان موها را فر، صاف یا رنگ  کرد ؟

 ۱۵- ازچه زمانی می توان فعالیت های عادی راشروع نمود ؟ چهار روز پس از عمل می توانید فعالیتهای روزانه خود را از سر بگیری محل عمل جراحی فقط برای ۹ روز قابل دیدن است . طی این مدت صدها دلمه نقطه ای شکل بر روی سر وجود دارند . موقعی که این دلمه ها می ریزند ، پوست سر کاملاً طبیعی بنظر می رسد . با تکنیک های امروزه ما قادریم خط رویش مو را مجدداً با ظرافتی ایجاد کنیم که تقریباً غیر ممکن است کسی تشخیص دهد عملی انجام شده است .

 ۱۶- چند مرحله عمل نیاز است ؟ جواب این سوال به این مطلب بستگی دارد که شما قصد دارید به چه میزان پوشش بر روی سر خود دست پیدا کنید و شما قصد دارید موهای خود را به چه فرم و شکلی داشته باشید یک تار موی ۶۵ سانتی متری ۱۰ برابر تار موی ۳ سانتی متری پوشش ایجاد میکند . اگر در هر مرحله تعداد بیشتری مو پیوند زده شود ، تعداد مراحل پیوند کاهش می یابد . از سویی دیگر قوام و قطر حقیقی تار مو نیز عامل موثری محسوب می شود با یک تعداد موی یکسان ، موهای مجعد پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف ایجاد می کنند ، بیمارانی که موهای ظریف بچه گانه دارند نسبتاً پوشش کمتری خواهند داشت . بیمارانی که از لوسیونها و داروهای ضد ریزش مو استفاده می کنند ، نهایتاً به پیوند کمتری نسبت به افرادی که از این داروها استفاده نمی کنند ، نیاز دارند همیشه بخاطر داشته باشید که تعداد موی موجود در منطقه دهنده نامحدود نیست و متاسفانه هر چه ناحیه طاس سر بزرگتر می شود ، ناحیه دهنده کوچکتر می شود . به طور کلی ، بیمارانی که ریزش موی متوسطی دارند ، معمولاً با دو جلسه پیوند به تراکم مورد رضایت خودشان دست پیدا می کنند

 ۱۷- آیا ابرو با عمل پیوند قابل اصلاح است ؟ بله ، نتایج عمل بسیار عالی است و بهر حال ابروی پیوند شده می بایست بصورت دوره ای کوتاه شود به دلیل اینکه مانند موی سر رشد می کند . اسکارهای جراحی ناشی از کشیدن پوست صورت و بالا بردن ابروها نیز می تواند به این حالت اصلاح شود

2 thoughts on “کاشت و پیوند مو”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

target="" title="">
Proudly powered by WordPress
error: Content is protected !!